20 Şubat 2018 Salı

Yeryüzü Müzesi

Kitap Adı: Yeryüzü Müzesi
Kitap Yazarı: Bilimkurgu Kulübü
Yayınevi: İthaki 

Sayfa Sayısı: 307
Baskı Yılı: 2018


Yeryüzü Müzesi, bir öykü derlemesi. 18 farklı Türk yazardan 18 bilimkurgu öyküsü. Bu kitabı geldiği andan beri çok merak ediyordum çünkü Türk yazarların elinden çıkmış bilimkurgular okumak inanılmaz heyecan verici! Gerçekten de İstanbul'da, Ankara'da geçen öyküler okudum. Kızılay meydanında falan geçen bir bilimkurgu!

İçlerinden en sevdiğim kesinlikle İsmail Yamanol'un öyküsü İlk Temas oldu. Her zaman derim ya ben ters köşeleri çok seviyorum diye, bu yazar 15 sayfa içinde öyle bir ters köşe yaptı ki ağzım açık kaldı! Böyle bir süre şaşkınlıkla kitaba bakakaldım yani :DBunun dışında sevmediğim öyküler de mevcuttu tabii. Ama birçok kurgunun gerçekten geliştirilse çok iyi yerlere geleceğini de düşündüm. Çok güzel kalemler, çok güzel hayal dünyaları gördüm ben bu kitapta. 

Nasıl başardılar bilmiyorum ama kitabın arkasında Ursula K. Le Guin'in ufak bir övgü yazısı da var. Bilimkurgunun devleşmiş ismi, bizim yazarlarımız tarafından oluşturulmuş hikayelere yorum yapmış! Bilimkurgu okumayı seviyorsanız bu kitaba da mutlaka şans vermelisiniz. Okurken çok keyif alacağınıza eminim :D


Özgün konu ve güzel bir kurgu (%40): 4/5
Birçok hikayeden oluştuğu için genel fikrimi oyluyorum :D

Sürükleyici ve akıcı olma (%50): 4/5
Yukarıdakiyle aynı şekilde :D

Baskı kalitesi (%5): 5/5
Bir sorun yoktu. 

Güzel kapak (%5): 5/5
Kapak çok güzel ya, o devre gibi şeylerin kabartmalı olması da çok iyi olmuş :D


Final puanı: 4,1

1 yorum: