6 Şubat 2016 Cumartesi

Kış Okuma Şenliği | Neler Okudum?

1. Kategori (10 puan): Şenliğimizin destekçisi Yabancı Yayınları'ndan çıkan bir kitap.
Kızımın Katiline Mektuplar - Cath Staincliffe - Yabancı - 312 sf.

2. Kategori (10 puan): İsminde kış mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların kış mevsiminde geçtiği bir kitap.
Senden Sonra - Emily Hope - Novella - 256 sf. 

3. Kategori (10 puan): Liseyi başladığınız yıl ödül almış bir kitap veya o yıl ödül almış bir yazardan bir kitap.
Ayda 172 Saat - Johan Harstad - İthaki - 311 sf. (2008'de Brage Ödülü almış.)

8. Kategori (10 puan): Başkasının sizin için seçtiği bir kitap. (Bu kategoride tavsiyelerine güvendiğiniz ve tanıdığınız birine gidip ne okuyacağınızı sorabilirsiniz veya bir yakınınızdan kütüphanenizden okumanız için rastgele kitap seçmesini isteyebilirsiniz. Kendi kendine karar vermek yok).
Siyah Damar - Tarryn Fisher - Aspendos - 344 sf.

9. Kategori (10 puan): 2015 yılında çıkan bir kitap (Yabancı yazarların kitaplarında Türkçe baskının 2015'te yapılmış olması da yeterli).
Çocukluğun Sonu - Arthur C. Clarke - İthaki - 256 sf.

10. Kategori (10 puan): Yazarından imzalı veya yazarından imzalı olmasını isteyeceğiniz bir kitap (Yalnız gerçekçi olun. İmzalı olmasını gönlünüzden geçirdiğiniz yazarların hayatta olması gerekiyor mesela).
Şizofren - Wulf Dorn - Pegasus - 400 sf.

11. Kategori (10 puan): Bilim kurgu / fantastik kurgu türünde bir kitap.

Hayalet Tugay - John Scalzi - İthaki - 336 sf.

19. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplam 60 puan): İsminde aynı kelimenin geçtiği üç kitap.
Karanlık Ateş - Kareen Maire Moning - Epsilon- 344 sf.
Kan Ateşi - Kareen Maire Moning - Epsilon - 288 sf.

20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
Yeni yazarları keşfetmek lazım. Kim bilir şimdiye kadar hiçbir kitabını okumadığımız ama çok seveceğimiz ne çok yazar var. Bir Türk kadın, bir Türk erkek, bir yabancı kadın, bir yabancı erkekten olmak üzere toplam 4 kitap okumanız gerekiyor.

Yabancı Erkek: Komik Bir Hikaye - Ned Vizzini - Go! - 448 sf.
Yabancı Kadın: İyi Kız - Mary Kubica - Martı - 462 sf.  

22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.
Temaları zorlaştırıp kolaylaştırmak sizin elinizde. Bu kategoride herhangi bir edebi türe ilişkin 4 kitap okuyabileceğiniz gibi (örneğin 4 bilim kurgu kitabı), tek bir ülke veya bölge edebiyatına ait (örneğin İngiliz edebiyatı), tek bir yazara ait, tek bir konuya ait (örneğin ölüm temalı kitaplar), tek bir edebiyat ödülüne ait (örneğin Pulitzer ödüllü kitaplar) kitaplar okuyabilirsiniz.

Tema: Koridor Yayınları'ndan dört kitap.

Zaman Çarkı - Ken Grimwood - 304 sf.

Toplam 12 kitap okuduğum için 120 puan
Toplamda 4061 sayfa için 40 puan
Hiçbir kategoriyi tamamlamadığım için ek puan yok :D

Toplam puan: 160

1 yorum: