25 Mart 2016 Cuma

Sherlock Holmes İlk Macera

Kitap Adı: Sherlock Holmes İlk Macera
Özgün Adı: -
Kitap Yazarı: Sir Arthur Conan Doyle
Çeviren: Saffet Günersel
Yayınevi: Timaş
Sayfa Sayısı: 280
Baskı Yılı: 2015

Bu benim ilk Sherlock kitabım. İnanabiliyor musunuz? :D Böyle şeyler okumayı deli gibi seven ben neden daha önce hiç Sherlock okumadım, inanın bilmiyorum :D Neyse, fuar zamanı İdil sağolsun bu kitabı aldım. 

Ben tek bir hikaye bekliyordum ama kitabın içinde 8 farklı hikaye var. Hepsi güzeldi ama favorim Benekli Kordon'du galiba. Doğrusu okurken biraz dizideki Sherlock ile karşılaştırdım hep ve birbirlerinden farklıydılar :DÖyle işte ne denir bilmiyorum. 20-30 sayfalık hikayeler var, o yüzden nasıl yorum yapılır bilmiyorum. Ayrıca yorum yapmaya gerek var mı? Sherlock Holmes bu! Timaş Yayınları sanırım 7-8 kitaplık bir dizi olarak basmış Sherlockları. Hepsini okumak istiyorum.

Bu arada kitap inanılmaz kolay okunuyor. Konu zaten akıcı, puntolar büyük, sayfa düzeni falan. Her şeyiyle çok kolaydı. O yüzden yoğun bir zamanda okunacak, ne bileyim reading slumptan çıkaracak bir kitap falan arıyorsanız bu kitap en iyi seçeneklerden biri olabilir.

Son olarak kitabı okurken, ilk kez Timaş okuduğum için edisyona, çeviriye, yazıma falan dikkat ederek okumaya çalıştım. İki ya da üç tane yazım hatası gördüm, onun dışında bir problem yoktu.

Özgün konu ve güzel bir kurgu (%35): 4/5
Güzel.

Sürükleyici/Akıcı olma (%45): 5/5
Dediğim gibi çok iyiydi.

Çeviri ve baskı kalitesi (%5): 4/5
Bunu da üstte söyledim :D

Orijinal isim (%10): 0/5
Orijinal ismi yazmıyor içinde, Goodreads'de de bulamadım. O yüzden 0 veriyorum :D

Güzel kapak (%5): 3/5 
Turuncusu güzel :D

Final puanı: 4
4 yorum:

 1. Sherlock Holmes kitapların dan beşini de okumuştum ve hepsi birbirinden güzel gerçekten :)

  YanıtlaSil
 2. Kendimi şu an sorguluyorum neden hiç bu seriyi okumadım diye...

  YanıtlaSil
 3. Evde bir türlü okuyamadığım bir Sherlock Holmes kitabım var, betimlemeler cümleler öyle uzun geliyor ki bir oturuşta 1 bölüm zor bitirdim. T-T

  Bu kitap kapağıyla bile ilgi çekici gözüküyor *-*

  YanıtlaSil
 4. Timaş'ın yayınladığı bu serinin okunma sırasını biliyor musunuz? Ben tüm kitapları Timaş'tan almak istiyorum. Ama martı da tavsiye ediliyor. Timaş Martı'nın bastığı 5 kitaplık serinin tamamını bastı mı? Aklımda deli sorular...😁

  YanıtlaSil