3 Ekim 2015 Cumartesi

Vitriol: Yeni Çağın Şafağı

Kitap Adı: Vitriol: Yeni Çağın Şafağı
Kitap Yazarı: Arda Öngören & Berk Yüksel
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa Sayısı: 302
Baskı Yılı: 2015


Çıktığı ilk zamandan beri oldukça merak ediyordum bu kitabı. Çünkü kapağı ilgi çekici ve kitap bir bilimkurgu! Belki de bu yüzden beklentimi biraz yüksek tutmuş olabilirim.

Kitabın tarzı çok ilginç. Yazardan aynen alıntı yapıyorum: "Romanda altı farklı coğrafya ve zamanda geçen altı farklı hikaye okuyacaksınız, bu altı farklı hikaye aslında yedinci bir hikayeyi oluşturacak şekilde örüldü, kurgulandı. Klasik bir roman yazımından farklı olarak da hikayeler teker teker bir sıra gözetilerek değil, aynı anda ama kendi içinde bir düzen içinde anlatılacak."

Aslında her bölümün başında takip etmeyi kolaylaştırmak için 1-A, 3-C gibi kodlar konmuş. Ama ben yine de takip etmekte zorlandım. Hikayelerin hangi zamanda olduğu da çok açık değildi. O yüzden 6 hikayeyi ve hangi noktalarda kesiştiğini güzelce gösteren bir zaman haritası olsa harika olurdu. 

Yine de olay örgüsünün bu şekilde işlenmesi hoşuma gitti. Ama konu ile ilgili sıkıntılarım var :D Kitapta bilimkurgu malzemesi yapılabilecek bir sürü şey kullanılmış. Solucan delikleri, piramitler, masonlar, Fringe'den tanıdığımız observerlar, insansı robotlar, semboller, göktaşı, robot isyanı... Hepsinden bir parça alınıp ortaya karıştırılmış. Hatta o kadar ki, dünyaya göktaşı çarpması olayı sadece iki sayfada işlenip bitiyor :D

Kitabın konusunun tam olarak ne olduğundan emin değilim :D Ama her şey VITRIOL etrafında dönüyor. Bu kadim bir bilgi: Visita İnteriora Terra Rectificando Invenies Occultum Lapidem. Yani "Toprağın Derinliklerini Ziyaret Et, Arınırken Gizli Taşı Bulacaksın". Bu gizli taş olayında biraz felsefe taşına da giriyorlar. Alın bir bilimkurgu ögesi daha :DBir diğer sorunum da diyaloglar. Yazar kitap boyunca bir sürü bilgi vermiş. Gözlemevinde kullanılan teleskopun çapı, bir kelimenin anlamı falan. Ama bu bilgiler diyaloglara yedirilememiş. İki kişi konuşurken birinin öyle laf arasında bunları söylüyor olması gerekirdi ama sanki sözlüye kalkmış öğrenci gibi ezberden okuyor izlenimi yarattı bana :D Hani olaydan bir süre kopuyoruz, araya kamu spotu falan giriyor :D

Observer'lı bölümleri sevdim, ama biraz da garipsedim :D Çünkü Isaac Newton'ın hayatına müdahale ediyorlar. Ailesi çok zor durumdayken para yardımı ile üniversiteye gitmesini, daha sonra da kitabının basılmasını sağlıyorlar. Sonra da bir ara Steve Jobs ve Alan Turing'e bir şeyler yapıyorlar :D

Böyle işte, kitapa bayıldığımı söyleyemem. Ama hem yazarların ilk kitabı hem de bizim edebiyatımızda çok yeni bir tür. O yüzden gayet iyiler. Bu arada kitabı imzalı olarak gönderdiği için Arda Öngören'e teşekkür ediyorum.

Özgün konu ve güzel bir kurgu (%40): 3/5
Kurgu oldukça ilginçti ama üstte de dediğim gibi konuda çok fazla tanıdık ögeler vardı.

Sürükleyici ve akıcı olma (%50): 3/5
Karışık bir kurguya sahip olduğu için çok akıcı değildi benim için.

Basım kalitesi (%5): 5/5
Güzeldi.

Güzel kapak (%5): 4/5
Fena değil. 

Final puanı: 3.15

3 yorum:

 1. Ömer güzel değerlendirme yazın için çok teşekkür ederim, tüm yorumlarını dikkatle tekrar okuyacağımı ve faydalanacağımı bilmeni isterim. (Her okurun yorumu çok ama çok kıymetli)

  VITRIOL bir seri olduğu için bazı konular ikinci ve üçüncü kitapta daha netleşecek ama ilk kitap olarak hem kurgu hem de senin değindiğin diğer noktalar açısından "normal" okunabilecek bir roman değil. Bu kurgu tarzı okur için biraz zor olsa da amaç okuru kitabın her safhasında merakta bırakmak istememizden kaynaklı.

  Çok keyifli bir yazı olmuş, birçok noktaya değinmişsin. Isaac Newton'un gerçek hayatında olan hikayeler (ailesi zor durumdayken para yardımı ile üniversiteye gitmesi, kitabının basılmasını sağlanması vs.) aslında "gerçek"... Biz sadece bu "garip" durumun belirli bir "örgü" içinde yer aldığını kurguladık. Bunun gibi Katharların yaşadıkları da gerçek. Kurgu ise bize ait...

  Güzel yazın için tekrar teşekkür ediyor, seni ve tüm ziyaretçilerini facebookdaki VITRIOL grubumuza bekliyoruz:

  https://www.facebook.com/groups/439504839549019/

  Sevgi ile.
  Arda Öngören

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Sizin için faydalı olabilecek şeyler söyleyebildiysem çok mutlu olurum.

   Sil
 2. Arda bey ikinci kitabınız ne zaman yayınlanacak acaba? Bir ön görü var mı?

  YanıtlaSil