31 Ocak 2018 Çarşamba

Aura

Kitap Adı: Aura
Özgün Adı: Desperate
Kitap Yazarı: Daniel Palmer
Çeviren: Belgin Selen Haktanır

Yayınevi: Koridor
Sayfa Sayısı: 408
Baskı Yılı: 2017

Okumaya yeni başladığım zamanlarda deli gibi Koridor okuduğum bir dönem olmuştu. Çünkü ben psikolojik gerilim okumayı çok seviyorum ve yayınevi de bunun onlarca örneğini sunuyordu bana. Sonra sonra okumaz oldum artık. Fakat geçenlerde kitaplığıma bakınırken çok uzun zamandır okumadığımı fark ettim ve Aura'yı aldım elime. 

Bu kitabın inişli çıkışlı bir kitap olduğunu söyleyebilirim benim için. Aslında güzel başladı. Çocuk sahibi olamayan bir çift, Gage ve Anna. Evlat edinmek için bir internet sitesine kaydoluyorlar. Sonra garip tesadüfler ile hayatlarına genç bir kadın giriyor, bebeğini onlara evlatlık verecek. Fakat bu kadında garip bir şeyler var. Sanki Gage'i deli etmek için özellikle bir şeyler yapıp duruyor. 

Bu kısmı kitabın giriş bölümü olarak düşünebiliriz. Gelişme bölümünde heyecanlı şeyler oldu aslında ama benim hoşuma gitmedi. Kitap çok... Kurtlar Vadisi havası diyeceğim ama olmayacak :D Yani bir mafyalar, uyuşturucu ticaretleri, kaçakçılık falan şeyleri okumak beni açmadı. Yeter sıkılıyorum artık demeye başladım :DFakat sonra, sonuç bölümüne girerken kendini bir toparladı ve ilgimi yeniden çekmeye başladı. Ama şunu da söylemeliyim ki hiç alakasız görünen insanın altından bir bit yeniği çıkacağı ÇOK belliydi. Tam olarak ne olduğunu bilemesem de bir şeyleri tahmin ettim. Bunu kitabın zayıflığı olarak düşünebiliriz çünkü ben böyle şeyleri tahmin etme konusunda berbat biriyim :D

Özetle, ortalama bir kitap oldu Aura benim için. Okuduğum için memnun muyum? Evet kesinlikle. Dediğim gibi uzun zamandır okumuyordum ve Koridor'un bu gerilimlerini okumayı özlemişim. Ama kitabı kendi kulvarında ilk ona falan sokar mıyım? Sanmıyorum. 


Özgün konu ve güzel bir kurgu (%35): 3/5
Ortalama. 

Sürükleyici/Akıcı olma (%45): 4/5
Merak uyandırdığını söyleyebilirim. 

Çeviri ve baskı kalitesi (%5): 5/5
Gayet güzeldi. 

Orijinal isim (%10): 0/5
Koridor asla orijinal isim kullanmıyor sanırım :D

Güzel kapak (%5): 3/5
İçerikle alakasız fakat ilgi çekici :D

Final puanı: 3,25

1 yorum:

  1. Ben de bir zamanlar psikolojik gerilim türünde kitaplara bayağı sarmıştım. Sonra niyeyse genç-yetişkine ardından da klasikler ve daha kurgu dışı kitaplar okumaya başladım. Herhalde yaşlanıyoruz :D
    Yok ya... olmaz bence.
    Şaka bir yana kapağı gerçekten çok hoş duruyor ama mafya falan beni de açmaz sanırım :(

    YanıtlaSil